0850 307 05 13
Amazon Fullfillment
Amazon Fullfillment

Amazon FBA Hizmetleri - ETD Lojistik

ETD Lojistik Amazon Resmi Partneridir

 

Link: https://sellercentral.amazon.com/partnernetwork/dp/amzn1.sp.solution.715f6259-cf96-4ba0-bd05-418cc4689c3a

Amazon Fullfillment

 

Fulfillment by Amazon kısaca (FBA) ürünlerinizi Amazon’un deposuna göndermeyi ve satış yaptıkça bu depolardan son kullanıcıya ulaştırılmasını çözen servise verilen ad.

Amazon deposuna 1 adet veya 1000 adet de ürün gönderebilirsiniz. Genelde yeni açılan hesapların 5000 adet ürün limiti bulunmaktadır. Sizin satış yaptığınızı gördükçe Amazon bu limiti daha ihtiyacınız olmadan arttıracaktır.

FBA için hesabınızın bir şirket veya kişi hesabı olmasının bir önemi yok. Bütün kullanıcılar bu servisten yararlanabiliyor. Bunun dışında göndereceğiniz ürünlerin Amazon’a girilmiş olması gerekli. Bazı ürünler için FBA, kısıtlamalar veya satıcının ekstra alması gereken önlemler koyabiliyor, bunu kendiniz de araştırarak veya ürünü girdikten sonra müşteri ilişkilerine sorarak öğrenebilirsiniz.

Ürünler Amazon depoya ulaşana kadar bütün sorumluluk satıcıya ait. Lojistik ile ilgili çıkacak sorunlar, ek masraflar, gümrük konuları vb. ile Amazon ilgilenmiyor. Eğer koliler Amerika’daki bir lokasyondan çıkacak ise Amazon size UPS gibi taşıyıcıların gönderim etiketlerini basabiliyor. Siz UPS ücretini direkt olarak hesabınızdan Amazon’a ödüyorsunuz. Bu durum satıcının epey avantajına çünkü çoğu kişi veya şirket Amazon’un UPS ve benzeri şirketlerden aldığı fiyatlara ulaşamadığı için daha az masraf çıkıyor.

Ürünler Amerika dışındaki bir yerden çıkacaksa lojistiği satıcının üstlenmesi lazım. Anlaşmalı olduğunuz taşıyıcıya gidecek lokasyonu verip takip numarasını Amazon’a iletiyorsunuz. Amerika’da gümrük vergisi ödemeden gönderebileceğiniz ürünlerin toplam fiyatı 800$’i geçmemeli. 800$’a kadar ki gönderimlerinizde gümrük kontrollerine yakalanmamak mümkün. Bu miktara kadar olan ürünler için FBA’e UPS, DHL ve FedEx gibi bir express servis ile taşıma daha mantıklı olabilir. 

Ürünleri FBA için yollamadan önce bir FBA Shipment Order oluşturmalısınız. Bu order’da koli adetlerini, koli içeriğini ve boyutlarını girmeniz gerekiyor. Amazon size satacağiniz ürüne göre göndereceğiniz Amazon deponun adresini söyleyecek. Bu adres genelde ürünün “tahminen” en çok satacağı bölgelere en yakın Amazon deposu olacak. Örneklerin hepsini Amerika üzerinden verdim fakat Meksika, Kanada, Birleşik Krallık gibi bir çok ülkede ve buradan Avrupa gibi diğer kıtalarda FBA’den faydalanabilirsiniz.

Amazon depomuza ürünler ulaştıktan sonra bütün ürünler teker teker sayılacak, gerekirse etiketlenecek satılacak durumda olmayan ürünler ayıklanacak ve sonrasında Fulfilled by Amazon olarak satışa hazır olacak. Bu süreçte sizin yapmanız gereken bir şey yok.

Satış geldikten sonra Amazon ürünleri paketleyecek ve Amerika’daki herhangi bir lokasyona gönderecek. Gönderim konusunda bütün müşteri iletişimini ve iade süreçlerini Amazon üstleniyor. Siz Amazon’a standard ürün satış komisyonunu, depolama masraflarını, kargo masraflarını ve etiketlemeyi ödüyorsunuz. Aşağıdaki linkten eğer FBA ile bir ürün satarsanız ne kadar masrafınız olacağını tahmini olarak hesaplatabilirsiniz.

https://sellercentral.amazon.com/hz/fba/profitabilitycalculator/index?lang=en_US

Amazon’da ürününüz yoksa herhangi bir ürünün ID’sini buraya girerek hesaplamayı yapabilirsiniz.

Ürünler Amazon depoya girdikten sonra siz sipariş aldıkça günlük olarak müşterinize kargo gidecek. Masraflar çıktıktan sonraki gelir de hesabınıza eklenecek. Kargoyu Amazon’un üstlenmesinin bir avantajı da Amerika’daki her bölgeye aynı tutarı ödemeniz. Deponun bulunduğu lokasyondan uzak bölgelere çok satışınız varsa epey tasarruf yapabiliyorsunuz.

FBA’in bir güzel özelliği de siparişlerinizi Amazon üzerinden almasanız bile kargo emri oluşturabilmeniz. Satışı ebay, jet, etsy gibi 3. Parti pazar yerlerinden veya kendi web sitenizden yaptıysaniz kargolama hizmetini yine Amazon’a yaptırabilirsiniz. Bunun için Amazon’a ekstra satış komisyonu ödemiyorsunuz. Kargo, depolama ve depodaki işçilik masraflarını ödeyerek FBA ile gönderim sağlıyorsunuz. Masraflar yine hesabınızdan kesiliyor.

Kargo Ücreti:--EUR